Uygulama için bilgisayarınızda ActiveX yüklü olmalıdır.
HAVA DURUMU
8°C / 20°C
Az Bulutlu
ANKET
BELEDİYEMİZİN ÇALIŞMALARINI BEĞENİYOR MUSUNUZ?
  • koruma(Fena değil)
  • koruma(Mükemmel)
  • koruma(Biraz)
  • koruma(İyi)
TARİHÇEMİZ
 
  Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

Küçükhüyük kasabasının bulunduğu Sincanlı ovasında M.Ö4000 yıllarından itibaren insan yaşadığı bilinmektedir. Kasabamızda yapılanaraştırmalarda ise M.Ö 2500–2000 yıllarına ait kalıntılar bulunmuştur.Afyonkarahisarda bulunan birçok Hüyük gibi kasabamıza adını veren Hüyük de eskitunç çağına ait bir yerleşim yeridir. Bölgede bulunan ve müzede sergilenen kolbiçiminde konik bir kap ile yonca ağızlı testi kasabamızın Hitit hâkimiyetinegirdiğini ve Hititler zamanında yerleşim yeri olduğunun kanıtıdır.

         Hititlerden sonra sırasıyla Frig,Lidya, Pers, Büyük İskender ve Romalılar bu bölgeye hâkim olmuştur.Romalılardan önceki dönemlere ait henüz önemli bulgulara rastlanmamıştır. Romaimparatorluğu zamanında ise kasabamızın ismi CİDYESSUS  (Küçükhüyük) Afyonkarahisarda parabasılabilen on sekiz(18) şehirden biri olmuştur. Bu dönemde imparator adınayarı özerk olarak bronz sikkeler kesilmiştir. Romalılardan sonra Anadolu yahâkim olan Bizans imparatorluğu zamanında Afyonkarahisar’da ki diğer yerleşimyerleri (Amorium hariç) gibi kasabamız önemini yitirmiştir.

         Selçuklu Türklerinin Anadolu yagirmesinden sonra 1200’lü yıllarda Sincanlı ovası fethedilmiş veTürkleştirilmeye başlanmıştır. Bu tarihlerde Sincanlı ovasında bulunan yerleşimyerlerine Oğuz boylarından Bayat ve Dodurga boyları yoğun olarakyerleştirilmiştir. Selçuklu devletinin yıkılmasından sonra kasabamızınbulunduğu Sincanlı ovasına önce Sahibata oğulları sonrada Germiyan beyliğihakim olmuştur. 1429 yılında Germiyan beyliğinin ortadan kalkmasıyla kasabamızOsmanlı devletinin hakimiyetine girmiştir. 16 yy. Karahisar sancağına bağlıSincanlı nahiyesinin bir köyü olarak kasabamızın ismi belgelerde KÜÇÜK-ÖYÜKolarak geçmektedir.  19 yy.da isekasabamızın ismi KÜÇÜK-HÖYÜK olarak geçmektedir.

         Osmanlı devleti zamanında Sincanlıovasına Oğuz boylarından gelen Yörük-Türkmen aşiretlerinin yerleşmeleri devametmiştir. Bu aşiretlerden bir tanesinin ismi YAHŞİBEY’dir. Kasabamızda bulunanYahşibey (Başbey) mevki büyük ihtimalle ismini bu aşiret den almıştır. Bumevkide bulunan mezar ise bu aşiretin beylerinden birine ait olabilir.

         Kasabamızda bulunan ve 1708tarihlerinde yaptırılan merkez cami bugün hala ibadethane olarak kullanılmaktave Osmanlı döneminin bir eseri olarak yaşatılmaktadır. 

       Ünlü işadamımız Asım KOCABIYIK’ın dedeleri de Küçükhüyük’te yaşamış daha sonraTazlar’a göç etmişlerdir. Kasabamız 1992 yılına kadar köy olarak idare edilmişbu tarihten sonra belde vasfını almıştır. Kasabamız beş mahalleden (Atatürk,Cumhuriyet, Fatih, Kurtuluş, Zafer) oluşmaktadır.